چرا خواب بعضی افراد راست است ؟

در این پست مطالب جالبی درباره اینکه چرا خواب بعضی افراد راست است را بخوانید. خواهیم گفت رویای صادقه چیست و چه کسانی رویای صادقه میبینند.

چرا خواب بعضی افراد به حقیقت تبدیل می شود و اصطلاحا می گویند خواب من ردخور ندارد. آیا ایکه خواب بعضی افراد راست است ارتباطی با شخصیت ان ها، میزان اعتقادات ان ها دارد یا دلایل دیگری پشت آن نهفته شده است. به طور کلی اینکه چه کسانی رویای صادقانه می بینند، سوالی است که امکان دارد ذهن شما را هم درگیر کرده باشد! گاهی افردی اطلاعاتی به ما میدهند و وقایعی را تعریف می کنند که گویی پیشگو هستند، اما آنها فقط خواب دیده اند. برخی معتقدند که این موضوع به رویای صادقه مرتبط است و برخی می گویند این افراد خاص هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر و پاسخ درست برای پرسشی که در ابتدا مطرح شد از شما دعوت می کنیم ادامه مطلب را بخوانید.

چرا خواب برخی افراد واقعی است؟

به عبارت دیگر چرا بعضی از خواب ها به واقعیت تبدیل میشوند؟ گاهی اوقات، رویاها به حقیقت تبدیل میشوند یا از یک رویداد در آینده خبر می دهند. زمانی که رویایی میبینید که در زندگی واقعی اتفاق می افتد، به احتمال زیاد دلایلی دارد. میتواند اتفاقی باشد و یا در حافظه ناخودآگاه شما اطلاعات شناخته شده ای وجود داشته باشد.
اما گاهی اوقات رویاها می توانند به شما انگیزه دهند تا به روشی خاص عمل کنید و در نتیجه آینده را تغییر دهید. به طور معمول به این گونه خواب ها رویای صادقه میگویند.

رویای صادقه خوابی است که به حقیقت مربوط یا نزدیک است. رویای صادقه در روایات به رویای حسنه یا صالحه نیز تعبیر میشود. خواب شناسان رویای صادقه را به نوعی کشف حقیقت که در زمان خواب اتفاق می افتد نسبت میدهند.

گفته شده که خواب های صادقه، خواب ها و رویاهایی هستند که به اذن خدا بر بندگان و مومنان منتخب رخ میدهد و این رویاها معمولا نوید اتفاقات خوب هستند. همانطور که گفته شد رویاهای صادقه به آینده ربط دارند و دری به روی حقیقت هستند که در قرآن به 7 مورد اشاره شده است. پاک بودن و ریاضت نفس از مواردی است که باعث دیدن خواب های صادقه میشود و برعکس گناه و پرخوری موانعی برای دیدن این خواب ها هستند.

با توجه به آنچه گفته شد آیا می توان اینگونه نتیجه گیری کرد افرادی که دارای نفس پاک هستند بیشتر از بقیه خوابشان تعبیر می شود یا نه؟

همچنین بخوانید: چرا خواب بعضی افراد را زیاد می بینیم

چه کسانی رویای صادقه میبینند؟

در بحارالانوار روایت است که پیامبران، امامان و مؤمنان کسانی هستند که رویاهای صادقانه میبینند. محمد باقر مجلسی بر این باور است که تمامی رویاهای پیامبران صادقه است و این رویا‌ها، نوعی وحی میباشد.

حال این پرسش مطرح میشود که خواب صادقه زمان مشخصی دارد یا خیر و به عبارت دیگر کدام خواب ها به واقعیت تبدیل میشوند؟ از پیامبر اکرم (ص) روایت است که :

(صادق‌ترین رویا، رویایی است که در سحر دیده می‌شود.)

تعبیر این سخن از پیامبر این است که رویا‌هایی که در ابتدای شب و پس از نماز صبح اتفاق می افتد صحت ندارد. به طور کلی منظور از “سحر” از نیمه‌های شب تا پیش از اذان صبح و طلوع آفتاب است. همچنین احادیث و روایات دیگر نیز، زمان مناسب برای دیدن رویای صادقه را سحر می‌دانند. امام صادق نیز در یکی از احادیث خود زمان مناسب برای دیدن خواب صادقانه را یک‎ سوم پایانی شب میداند.

چند روایت از امام صادق درباره رویای صادقه

امام صادق درباره انواع خواب فرموده اند:

 • خواب دروغ که اثر آن پدیدار نمی‌ شود، خوابی است که در ابتدای شب دیده می‌شود، درست در همان زمانی‌ که سلطه شیطان بر بندگان از بین نرفته است. این نوع از خواب خیالاتی است که شیاطین به انسان جلوه می‌ دهند و ریشه‌ای ندارند.
 • خواب راست همان رویا است که در یک‌ سوم انتهای شب، در هنگام فرود آمدن ملائکه بر زمین، دیده می‌ شود. خواب راست همان است که آدمی در هنگام سحر می‌ بیند و ان شاءالله به وقوع می‌ پیوندد مگر اینکه شخص در حال جنابت باشد، بدون وضو به بستر خواب رفته باشد یا از ذکر خداوند آنچه که می‌ بایست در ابتدای شب می‌ گفت را نگفته باشد؛ در این صورت، یا خواب محقق نمی‌شود یا با تاخیر محقق می‌شود.

روایتی دیگر از امام صادق (ع): رویا دیدن به سه نوع تقسیم می‌شود

 1. بشارت خدا برای مومنان (رویای صادقه)
 2. ترسانیدن بندگان توسط شیطان
 3. خواب‌های پریشان

امام صادق (ع):

رویا‌های مومنان صحیح است؛ چراکه نفس مومن پاکیزه است و یقینش صحیح است. زمانی‌ که روح از بدنش خارج می‌شود، با ملائکه دیدار می‌کند؛ در نتیجه خواب او مانند وحی است.

از کجا بفهمیم خوابمان حقیقت دارد؟

از کجا بفهمیم رویای صادقه دیده‌ایم؟

شاید برایتان این سوال مطرح شده باشد که چگونه خواب های صادقانه را از خواب های دیگر تشخیص بدهیم؟

بهترین راه این است که خوابتان حقیقت پیدا کند یعنی اگر خوابی دیدید تا چند روز بعد اتفاق بیفتد. چند راه دیگر نیز وجود دارد:

 1. رویاهایی که صادقه هستند در مقایسه با خواب های دیگر شفافیت بیشتری دارند. این مورد طوری به شما القا می شود که وقتی این خواب ها را میبینید بیدارید
 2. در خواب های صادقانه اصولا یک نقطه شروع و یک نقطه پایانی دارند. این در حالی است ککه خواب های دیگر بی سرو ته و درهم هستند.
 3. برخی اوقات برای شما سوالی مطرح است که ممکن است پاسخ آن را در خواب ببینید.
 4. پیامبر(ص) در روایتی فرموده اند: اگر روزی مرا در خواب دیدید، بدانید که رویایتان صادقه است؛ چراکه شیطان توانایی آمدن در خواب‌ها با لباس پیامبران و ائمه را ندارد. بنابراین اگر خواب یکی از ائمه یا بزرگان دین را دیدید، احتمالا رویای صادقه است.

همه ما خواب می بینیم، حتی اگر روز بعد آن را به یاد نیاوریم. اما چرا خواب می بینیم؟

رویا چیست؟

رویاها اساساً داستان ها و تصاویری هستند که ذهن ما هنگام خواب ایجاد می کند. آنها می توانند زنده باشند. آنها می توانند شما را خوشحال، غمگین یا مضطرب کنند و حتی ممکن است گیج کننده یا کاملاً منطقی به نظر برسند.

رویاها می توانند در هر زمانی از خواب اتفاق بیفتند. اما شما واضح ترین رویاهای خود را در مرحله ای به نام خواب REM (حرکت سریع چشم) می بینید، زمانی که مغز شما فعال ترین است. برخی از کارشناسان می گویند ما حداقل چهار تا شش بار در شب خواب می بینیم اما همه آن ها را با یاد نمی آوریم و بعضی خواب ها را فراموش می کنیم.

رویاهای شفاف

رویای شفاف خوابی است که در آن می‌ دانید در حال دیدن خواب هستید. تحقیقات نشان می‌دهد که رویای شفاف با افزایش فعالیت در بخش‌ هایی از مغز که معمولاً در طول خواب آرام هستند، همراه است. رویای شفاف یک حالت مغزی بین خواب REM و بیداری است.

کابوس ها

کابوس خواب بدی است که هم در کودکان و هم در بزرگسالان رایج است. اغلب، به این دلیل اتفاق می افتد:

 • استرس، تعارض و ترس
 • ضربه
 • مشکلات عاطفی
 • مصرف دارو
 • بیماری

دعای قبل از خواب برای ندیدن خواب بد

چرا تعریف کردن خواب برای دیگران خوب نیست

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.