چرا باید سگ و گربه را عقیم سازی کرد؟ (فواید عقیم سازی)

عقیم سازی حیوانات خانگی فواید زیادی دارد از جمله باعث بهبود سلامت حیوانات، کاهش رفتارهای نامطلوب و جلوگیری از به دنیا آمدن حیوانات ناخواسته می شود.

اولین و مهمترین مورد، عقیم سازی سگ و گربه و دیگر حیوانات خانگی این است که به آنها کمک می کند زندگی سالم تر و طولانی تری داشته باشند افرادی که قصد عقیم سازی سگ و گربه خانگی را دارند باید از مراقبت های بعد از عمل عقیم سازی سگ آگاهی داشته باشند. عقیم سازی تعدادی از مشکلات سلامتی را که درمان آن دشوار و یا گران است کاهش می دهد یا حتی می تواند از آن مشکلات را از بین ببرد. عقیم سازی در حیوانات نر، از بروز سرطان بیضه و مشکلات پروستات جلوگیری می کند. عقیم سازی به جلوگیری از عفونت رحم و تومورهای پستان در حیوانات ماده کمک می کند.

عقیم سازی می تواند به تغییر رفتار ناخواسته از سگ و گربه کمک کند. به عنوان مثال، می توان با استفاده از عقیم سازی، از برخی از مشکلات پرخاشگری در حیوانات نر جلوگیری کرد. سگ نر شما کمتر دور و اطراف خانه شما خواهد چرخید و از بروز حوادث احتمالی ناشی از تصادف با اتومبیل یا درگیری با سایر نرها جلوگیری می کند.

طرز تهیه غذای خانگی گربه و سگ

چرا باید سگ ها را عقیم کرد؟

اولین چیزی که باید از خود بپرسید این است: آیا شما یک پرورش دهنده سگ حرفه ای هستید یا قصد دارید این کار را انجام دهید؟ … شما با توله سگها چه خواهید کرد؟ آیا از هزینه های نگهداری توله سگها تا زمانی که خانه ای برای آنها پیدا کنید، برمی آیید؟ اگر یک پرورش دهنده سگ حرفه ای نیستید، بهتر است از تولید مثل سگ خانگی با عقیم سازی آن جلوگیری کنید زیرا پناهگاه های سگ در حال حاضر پر از توله سگ افرادی است که نمی توانند آنها را نگه دارند. آیا واقعاً سگها شایسته این هستند که در یک پناهگاه قرار بگیرند یا از خانه ای به خانه دیگر بروند؟ در بسیاری از کشورها مانند انگلیس، عقیم سازی توله سگها پس از پایان واکسیناسیون، امری طبیعی است.

چرا باید سگ ها را عقیم کرد؟
چرا باید سگ ها را عقیم کرد؟

زمان مناسب عقیم سازی سگ ها

باید بدانید که برخی از مواردی که در مورد این موضوع گفته می شود کاملاً نادرست است. به عنوان مثال ، برخی از افراد می گویند كه سگها باید حداقل یك بار رابطه جنسی برقرار كنند تا آماده عقیم سازی شوند، كه هیچ اثبات علمی ندارد.

در مورد زمان مناسب برای انجام عقیم سازی حدس و گمان های زیادی وجود دارد. زمان مناسبی وجود ندارد، اما دو مرحله توصیه شده برای انجام این کار وجود دارد. یکی این که سگ خانگی شما بزرگسال باشد. برای ماده ها، توصیه می شود که آنها را پس از اولین پریود شدن و برای نرها قبل از اینکه یک ساله شوند، عقیم کنید. مرحله دیگر، هنگامی که حیوان خانگی هنوز توله سگ است، به گونادکتومی قبل از بلوغ احتیاج دارد که شامل عقیم سازی سگ قبل از بلوغ جنسی و بعد از تزریق واکسن است.

عقیم سازی با اخته کردن فرق دارد

وقتی نوبت به عقیم سازی می رسد، رفتار جنسی سگ به هیچ وجه تغییر نمی کند. تنها چیزی که تغییر می کند این است که آنها دیگر بارور نمی شوند در حالیکه با اخته شدن، اندام تولید مثل حیوان از بدن خارج می شود و این باعث تغییر رفتار حیوان می شود.

معرفی انواع پوزه بند برای سگ

عقیم سازی سگ نر

یکی از مزایای اخته کردن سگ می توان به این موضوع اشاره کرد که میزان پرخاشگری بسیار کم می شود. به گفته دامپزشکان، یکی دیگر از مزایای آن کمک به جلوگیری از افزایش تومورهای پروستات و بیضه است. همچنین، اگر سگ ماده ای در نزدیکی آنها زندگی كنند، احتمال پارس و زوزه كمتر خواهد بود و سعی نمی كند از خانه فرار كند یا هر گوشه و كناری برود.

 عقیم سازی سگه نر به چگونه است؟

برای عقیم سازی سگه نر دو نوع جراحی وجود دارد. اولین مورد، وازکتومی، شامل لیگاتور مقطعی از کانال است که اسپرم از طریق آن از بیضه ها عبور می کند. این گزینه فقط از باروری سگ جلوگیری می کند و به هیچ وجه رفتار او را اصلاح یا تحت تأثیر قرار نمی دهد.

روش دیگر، ارکیکتومی است، احتمالاً شناخته شده ترین روش است. این نوع اخته کردن شامل برداشتن بیضه ها پس از اتصال کانال اسپرم است. این جراحی طولانی نیست و پس از 7 تا 10 روز سگ کاملا بهبود می یابد. این روش رفتار سگ را اصلاح می کند و از بروز همه مشکلات ذکر شده در بالا جلوگیری می کند و مانع هرگونه رفتار جنسی می شود.

عقیم سازی سگ ماده

برای سگ های ماده، عقیم سازی مانع از پریود شدن سگها و ایجاد حاملگی روانشناختی و همچنین عفونت و تومور در رحم، تخمدان و پستان می شود. اگر حیوان خانگی شما پرخاشگر است و زیاد پارس می کند و با سگهای دیگر دعوا می کند، این روش باعث تغییر رفتار آنها می شود.

عقیم سازی می تواند به تغییر رفتار ناخواسته از سگ و گربه کمک کند
عقیم سازی می تواند به تغییر رفتار ناخواسته از سگ و گربه کمک کند

 عقیم سازی برای سگ های ماده چگونه است؟

وقتی زمان عقیم سازی سگ های ماده می رسد، سه نوع عمل وجود دارد ، بستن لوله، استخراج تخمدان (ovariectomy) و استخراج تخمدان و رحم (ovariohysterectomy).

بستن لوله ها فقط از مزیت تأمین پیشگیری از بارداری می باشد، که مشابه وازکتومی در سگهای نر است. این نوع عقیم سازی از مشکلات شرح داده شده در بالا جلوگیری نمی کند و به ندرت استفاده می شود.

 استخراج تخمدان دومین راه عقیم سازی سگ ها ماده است، که از همه مشکلات توضیح داده شده در بالا جلوگیری نمی کند. این روش معمولاً در پناهگاه های سگ استفاده می شود. این کار با ایجاد یک برش کوچک انجام می شود و دوره نقاهت کوتاهی دارد.

سومین راه، تنها روشی است که از تمام مشکلات توضیح داده شده در بالا جلوگیری می کند. این راه شامل استخراج تخمدان و رحم است. دوره نقاهت نسبتاً کوتاهی دارد و حدود 7 تا 10 روز طول می کشد.

مواردی که باید پس از اخته کردن سگ از آنها آگاه باشید: سبک زندگی بی تحرک، افزایش وزن، غذای مخصوص ، و غیره …

60 تا 90 روز پس از جراحی، سطح تستوسترون در نرها و استروژن در ماده از بین می رود. این جراحی ها غیر از اینکه باعث کم تحرکی آنها می شوند (انرژی آنها 30٪ کاهش می یابد) اغلب باعث افزایش وزن آنها می شود. به همین دلیل، رژیم های غذایی زیادی برای حیوانات اهلی عقیم شده وجود دارد که حاوی کالری کمتر، چربی کمتر و پروتئین بیشتری هستند. فراموش نکنید که سگها به ورزش منظم نیاز دارند و باید حداقل سه بار در روز بیرون بروند، حتی اگر عقیم نشده باشند.

عقیم سازی گربه های خانگی

بالا بودن میزان تولید مثل در بین گربه ها یک مشکل رو به رشد محسوب می شود. عقیم سازی فوایدی برای گربه و شما دارد که باعث می شود به آن فکر کنید.

در سال های گذشته اعلام می شد که گربه ها باید حداقل یک سال داشته باشند تا بتوانند عقیم شوند. امروزه، این طرز فکر در حال تغییر است. انجمن پزشكي دامپزشكي آمريكا هم اكنون عمل عقيم سازی را از سن دو ماهگي يا وزن دو پوند تاييد مي كند. اگر یک حیوان خانگی بزرگتر از این سن و وزن را به فرزندی قبول می کنید، یکی از اولین چیزهایی که باید بدانید این است که حیوان خانگی شما عقیم شده است یا نه. البته ساده ترین و مطمئن ترین راه، پرسیدن از دامپزشک است. اما می توانید برای تشخیص عقیم بودن گربه موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • عقیم سازی گربه های نر

تشخیص عقیم سازی در گربه های نر معمولاً بسیار آسان است. وقتی به زیر دم او نگاه می کنید، بیضه های او باید بدون تغییر دیده شوند. یکی دیگر از علائم مشخص بوی تند ادرار او است.

  • عقیم سازی گربه های ماده

تشخیص عقیم سازی در گربه ماده به همین راحتی نخواهد بود. یکی از راه های تشخیص این است که دامپزشک شکم خود را باز کند و جراحی کند. اگر او عقیم شده باشد ، باید یک زخم کوچک داشته باشد، اما گاهی اوقات تشخیص این مورد نیز دشوار است.

بالا بودن میزان تولید مثل در بین گربه ها یک مشکل رو به رشد محسوب می شود.
بالا بودن میزان تولید مثل در بین گربه ها یک مشکل رو به رشد محسوب می شود.

بیماری هایی که ممکن است از گربه به انسان منتقل شود

چرا باید گربه ها را عقیم کرد؟

گربه های خانگی باید در اسرع وقت عقیم شوند. عقیم سازی شامل برداشتن رحم و تخمدان است و با بیهوشی عمومی انجام می شود. چند نکته دیگر که باید در نظر گرفت:

  • در صورتی که گربه سالم باشد، می توان در هر سنی گربه را عقیم کرد.
  • گربه هایی که عقیم شده هستند، احتمال دارد به دلیل نوسان مداوم سطح هورمون، به کیست تخمدان و عفونت های رحمی دچار شوند.
  • عقیم سازی گربه موجب می شود که با افزایش سن خطر ابتلا به سرطان پستان در آن ها کاهش یابد.
  • عقیم سازی گربه تاثیری در توانایی رشد وی نخواهد داشت و باعث چاق شدن گربه شما نمی شود.

آیا حیوانات خانگی از انسان کرونا می گیرند؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.