خطرناک ترین زندان های دنیا؛ که تصورش هم دردناک است!

در این مطلب 20 از خطرناک ترین زندان های جهان (زندان لا سابانتا، زندان پنال دو سیوداد باریوس، زندان کامیتی، کنیا و.. ) را که در آنها شکنجه، تجاوز و … بی داد می کند را به همراه عکس به شما معرفی می کنیم.

یکی از رایج ترین مجازات های دنیا برای مجرمین، گذراندن دوره ای در زندان است که امروزه در اکثر کشورهای دنیا هم انجام می شود. وقت گذراندن در زندان قرار نیست به معنای خوش گذراندن باشد، چرا که آزادی، انتخاب، عزت نفس و امکانات رفاهی از مجرم سلب شده تا نتیجه مجازاتش را در این شرایط ببیند. اما در واقع حقیقت این است که زندان داریم تا زندان! گذراندن این دوره مجازات به کیفیت و مکان زندان هم خیلی ربط دارد. حالا به این سوال می رسیم که مخوف ترین و خطرناک ترین زندان جهان کجاست؟ با من و مجله «مینویسم» همراه باشید تا 20 مورد از خطرناک ترین زندان های جهان را با هم بررسی کنیم.

مطالب پیشنهادی : ترسناک ترین کشور های برای زندگی

20 تا از خطرناک ترین زندان های جهان

عمل حبس به عنوان مجازات جرم به قرن هفدهم باز می گردد، زمانی که مردم، حتی یتیمان، به خاطر چیزهای جزئی یا در انتظار محاکمه بازداشت می شدند. سه تا از اولین زندان های ایالتی در جهان درست پس از انقلاب آمریکا در ایالات متحده افتتاح شد: در ماساچوست در سال 1785، در کانکتیکات در سال 1790 و پنسیلوانیا در سال 1794. در همان زمان تمایل به اصلاح زندان ها وجود داشت، زیرا شرایط نسبتا خوبی داشتند. بریم سراغ بحث اصلی مقاله؛ مخوف ترین زندان های دنیا!

20. زندان لا سانته، فرانسه

 زندان لا سانته، فرانسه

ترجمه نام این زندان به فارسی می شود «زندان سلامتی»؛ اما حقیقت اصلا این طور نیست! افسردگی شدید و خود کشی از جمله بزرگ ترین مشکلات زندانیان در این مکان هستند. پزشک سابق این زندان، ورنیک واسر، در مورد شرایط این زندان و تاثیر آن روی زندانیان کتابی نوشته و توضیح داده است که بودن در این مکان تا چه اندازه غیر قابل تحمل است. به گفته این خانم دکتر، بسیاری از زندانیان این زندان آب فاضلاب یا مایعات شیمایی دیگر را می نوشیدند تا از رنج زندگی در لا سانته خلاص شوند. جالب است بدانید که تنها در سال 1999، 124 مورد خود کشی در این مکان به ثبت رسیده است. اگر بخواهیم این مکان را با سیستم زندان های کالیفرنیا مقایسه کنیم به این نتیجه می رسیم که در کالیفرنیا هم 160000 زندانی نگهداری می شوند، اما متوسط خود کشی در یک سال تنها 24 نفر است. از این رو منطقی است که نام این زندان در لیست خطرناک ترین زندان های دنیا آورده شود.

مطالب پیشنهادی: رفتار صحیح با فردی که قصد خودکشی دارد

19. زندان کامیتی، کنیا

زندان کامیتی، کنیا

زندان حداکثر امنیتی کامیتی در نایروبی قرار داشته و با نام قلعه کامیتی هم شناخته می شود. این منطقه در کنیا که با نام کایمبو شناخته می شود مرکز کشاورزی کشور بوده و به داشتن جمعیت بیش از اندازه، شرایط غیر بهداشتی و کمبود امکانات درمانی معروف است. نزدیک به 3800 زندانی در این مکان در شرایطی بسیار بد و سلول های بسیار کوچک و غیر بهداشتی زندگی سختی را پشت سر می گذارنند. بیماری های واگیردار و درگیری های بین زندانیان از جمله مهم ترین معضلات این زندان به شمار می رود.

18. زندان گوانتانامو، کوبا

زندان گوانتانامو، کوبا

از دیگر زندان های ترسناک می توان به زندان گوانتانامو در کوبا اشاره کرد. این زندان در واقع مکانی ارتشی برای دولت آمریکاست. این زندان اولین بار در سال 2002 افتتاح شده و مخصوص مجرمان گروه طالبان و اعضای گروه القاعده بوده که در عملیات 9.11 در افغانستان دستگیر می شدند. اما زمانی که اوباما رئیس جمهور آمریکا شد، یکی از مقاصدش را بستن این زندان اعلام کرد. البته این نیت به سرانجام نرسیده و این زندان همچنان پابرجاست. در کمپ های ایوگوانا و دلتای این زندان نزدیک به 150 نفر زندانی هستند. بسیاری از این افراد در دوران گذراندن زندان شکنجه هم می شوند.

مطالب پیشنهادی : وحشتناک ترین مکان های دنیا

 17. زندان تره هاته، آمریکا

زندان تره هاته، آمریکا

این زندان که با نام زندان گوانتاناموی شمالی هم شناخته می شود در واقع زندانی هندی است که بخش های جدایی با امنیت حداکثر، متوسط و پایین دارد. یکی از دلایل اصلی که این زندان را در لیست وحشتناک ترین زندان های جهان جای داده، سلول های مخصوص دولت آمریکا برای کسانی است که حکم ابد دارند. در واقع این زندانیان خاص، آنقدر زندانی هستند تا بمیرند. این افراد در زندان های انفرادی و بسیار کوچکی مانده و تنها اجازه دارند سه بار در هفته کمی ورزش کنند.

16. ندامتگاه امنیتی آمریکا

این مرکز که در کلرادو قرار گرفته است با نام های ADMAX و ADX فلورانس هم شناخته می شود. کسانی که در این زندان کار می کنند نام مستعار آلکاتراز را برایش انتخاب کرده اند. برخی از خطرناک ترین زندانیان دنیا در این زندان هستند؛ از جمله بمب گذار مرکز تجاری در سال 1993، رمزی یوسف و زکریاس موسوی که در جریان عملیات 9.11 درگیر بود. زندانیان این جهنم، 23 ساعت از روز را در سلول هایشان هستند. سلول ها فقط یک پنجره به ارتفاع 3 فیت و اندازه 4 اینچ دارند.

15. زندان جزیره پتاک، روسیه

زندان جزیره پتاک، روسیه

این زندان که با نام آلکاتراز روسیه شناخته می شود برخی از خطرناک ترین زندانیان این کشور پهناور را در خود جای داده است. دولتمردان این گونه ادعا می کنند که این زندان غیر قابل فرار است و با آب های یخ زده دور دریاچه احاطه شده است. زندگی در این زندان هم شرایط چندان خوبی ندارد. چرا که زندانیان تنها 1 ساعت و نیم در روز فرصت دارند از هوای آزاد استفاده کنند. و بدتر از همه اینکه تنها 2 نفر در سال می توانند به ملاقات زندانیان این مکان بیایند. سیستم شست و شوی لباس ها و امکانات بهداشتی این زندان هم تعریف چندانی ندارد.

14. زندان جزیره ریکر، آمریکا

بدترین زندان آمریکا در جزیره ریکر، آمریکا

برای خیلی ها تعجب آور است که چگونه زندانی در آمریکا می تواند در لیست بدترین و مخوف ترین زندان های دنیا جای داشته باشد. جالب است بدانید که زندان جزیره ریکر در نیویورک تنها اقامتگاهی موقتی و کوتاه مدت برای کسانی است که قرار است بدتر از اینها هم ببینند. زندانیان این مرکز کمتر از یک سال در آن اقامت داشته و در واقع از جمله کسانی هستند که منتظرند مکان بعدی شان مشخص شود. با این وجود کسانی که همین مدت کوتاه را در این زندان سپری کرده اند می گویند که برخی از بدترین کابوس های زندگی شان در این زندان به حقیقت تبدیل شده. سو استفاده از هر نوع که بخواهی در این زندان رایج است. نیویورک تایمز در این مورد گزارشی منتشر کرده بود که در آن حداقل 7 مورد پرونده شکایت خشونت زندانی علیه زندانی یا نگهبان علیه زندانی به ثبت رسیده بود.

13. زندان پنال دو سیوداد باریوس، الساوادور

پنال دو سیوداد باریوس، الساوادور

مهم ترین مشکل این زندان کمبود نگهبان است. البته با تجربه ترین نگهبان ها در این زندان کار می کنند اما تعدادشان به اندازه کافی نیست. در واقع قدرت اصلی در این زندان دست زندانیان است. طوری که به ازای هر 50 زندانی تنها 1 نگهبان وجود دارد. زندانیان این زندان برای خودشان سیستم تقسیم قدرت دارند و کسی که بالای این هرم قرار دارد تمام قدرت را از آن خود کرده است.

12. زندان مندوزا، آرژانتین

یکی از کوچک ترین زندان های ترشناک دنیا؛ زندان منودوزا در آرژانتین است. این زندان در ابتدا با ظرفیت حداکثری 600 نفر ساخته شده بود اما در حال حاضر 1600 نفر در این مکان به سر می برند. تصور کنید که در مکانی که تنها برای نگهداری از 600 نفر ساخته شده، 1000 نفر اضافه تر را هم نگه داشت! مسلما مشکلات جدی به بار خواهد آمد. معضلاتی که شرایط زندگی برای انسان ها را در این مکان سخت و غیر قابل تحمل می کند. در مندوزا هم زندانیان و هم نگهبانان از یکدیگر سو استفاده می کنند. شکنجه هم در این زندان زیاد است! منودوزا یکی از بدترین جاهای دنیا برای گذراندن دوران حبس است!

11. زندان ال رودئو، ونزوئلا

 زندان ال رودئو، ونزوئلا

این زندان مکانی است که خطرناک ترین مجرمان ونزوئلا نهایتا مسیرشان به آن ختم می شود. این زندان آنقدر بزرگ است که می تواند 50000 نفر را به طور همزمان در خود جای دهد. جنگ های گروهی درون دیوارهای این زندان از جمله بزرگترین مشکلات آن هستند. البته که خشونت بین زندانیان هم در ال رودئو بیداد می کند. گزارش شده که درگیری های مسلحانه ای هم بین زندانیان رخ داده است. درگیری هایی که کاملا از کنترل نگهبانان خارج بوده است.

10. زندان دیارباکیر، ترکیه

زندان دیارباکیر، ترکیه

این زندان یکی از جدیدترین سازه های حبس در ترکیه بوده و در سال 1989 افتتاح شده است. بنابراین از سایر زندان های قدیمی که با مشکلاتی مانند کمبود جا و امکانات درگیر هستند خیلی بهتر است. در عین حال این زندان مشکلات دیگری دارد که زندانیان را وادار کرده دست به دامان دولت شوند تا فکری در این مورد بکنند و راه چاره ای پیدا کنند. این زندان رکورد شکن نقض حقوق بشر است. به همین خاطر برخی زندانیان به خود گرسنگی می دهند تا توجه رسانه ها به آنها جلب شده و نهایتا اقداماتی صورت گیرد.

9. زندان نایروبی، کنیا

زندان نایروبی در سال 1911 ساخته شد و قرار شده امکانات حبس حداکثر 800 نفر در آن فراهم شود. متاسفانه این زندان امروز میزبان بیش از 4000 مجرم است و به همین خاطر به یکی از شلوغ ترین زندان های این کشور تبدیل شده است. به عبارتی نزدیک به 12 نفر در یک سلول نگه داری می شوند. این در حالی است که هر سلول برای 3 نفر جا دارد. بیماری، خوشنت، و سو استفاده های سیستماتیک هم از سایر مشکلات رایج در این زندان هستند.

8. زندان گلدانی، تفلیس، گرجستان

زندان گلدانی، تفلیس، گرجستان

   زندان گلدانی، تفلیس، گرجستان از خطرناک ترین زندان های دنیا بوده و مشکلات این زندان آنقدر زیاد است که زندگی در آن را تقریبا غیر ممکن کرده است. از جمله مهم ترین معضلات این مکان می توان به زیادی جمعیت، عدم رعایت بهداشت، و عدم دسترسی به امکانات درمانی اشاره کرد. البته مهم ترین مشکل این زندان سو استفاده نگهبانان از زندانیان است. مجله Open Democracy در سال 2012 نوشته است که نگهبانان این زندان دائما زندانیان را مسخره و شکنجه کرده و حتی گاهی هم تجاوز می کنند. بعد از انتشار این گزارش بود که خبر زندان مخوف گرجستان دنیا را پر کرد.

7. زندان ساحل سیاه، مالابو، گینه

زندان ساحل سیاه، مالابو، گینه

اگر بخواهم لیست علل مخوف بودن این زندان را ارائه دهم از شب تا صبح طول می کشد. زندان ساحل سیاه در جزیره بیوکو و در پایتخت گینه قرار دارد. هجوم موش ها، جمعیت بیش از اندازه، تغذیه نامناسب و بیماری از جمله پیش افتاده ترین معضلات رایج در این زندان هستند. این زندان آفریقایی در دنیا به سیستم سو استفاده و بی توجهی به زندانیانش مشهور است.

6. زندان سن ژوان دو لوریگانچو، پرو

زندان سن ژوان دو لوریگانچو، پرو

این زندان در لیما قرار داشته و در اصل برای نگه داری از 2500 نفر ساخته شده است. اما امروزه از 7000 تا 11500 نفر به صورت همزمان در آن نگه دای می شوند. امکانات این زندان در طول زمان به ویرانی نزیک شده و دیوارها روی سر مجرمان خراب می شوند. نگهبانان این زندان کافی نبوده و زندانیان هیچ قانونی را رعایت نمی کنند. به همین خاطر از دست همان تعداد نگهبان هم کاری بر نمی آید. اکثرِ زمانِ زندانیان در این مکان به استفاده از دراگ و مبارزه های گروهی گذرانده می شود.

5. زندان مرکزی گیتاراما، رواندا

زندان مرکزی گیتاراما، رواندا

جدی ترین مشکل این زندان جمعیت بیش از اندازه اش است. در واقع بهتر است بگویم هیچ زندانی تا این اندازه شلوغ نیست. گیتاراما برای نگه داری از 400 نفر ساخته شده اما بیش از 7000 نفر در سلول های کوچک این زندان آفریقایی با امکانات کم روی هم تلمبار شده اند. این زندان آنقدر شلوغ است که زندانیان مجبورند تمام روز را چسبیده به نفر بغلی شان بیاستند. شرایط بهداشتی در این زندان آنقدر بد است که برخی زندانیان به دلیل ایستادن بر زمین های آلوده کف زندان مجبور شده اند انگشتان پا یا پاهایشان را قطع کنند. جمعیت بیش از اندازه این زندان در سال 1990 معضل بزرگ این مکان شناخته شده و تا به حال حل نشده که هیچ، بدتر هم شده است.

4. زندان بانگ کوانگ، تایلند

زندان بانگ کوانگ، تایلند

بی شک یکی از وحشتناک ترین زندان های جهان؛ زندان بانگ کوانگ، تایلند می باشد. هر چیز مخوف و غیر قابل تحملی که یک زندان در این لیست دارد را بانگ کوانگ یکجا دارد. این زندان را با هدف مسخره کردن به نام «هتل هیلتون بانکوک» هم می شناسند. علتش هم مقایسه شرایط لاکچری هتل هیلتون و شرایط اسف بار این زندان در یک شهر است. این زندان حداکثر امنیتی بوده و با مشکلاتی مانند جمعیت بیش از اندازه و کمبود شدید بودجه دست و پنجه نرم می کند. زندان بانگ کوانگ در سال 1930 و برای نگه داری از حداکثر 3500 نفر ساخته شده بود. اما در حال حاضر بیش از 8000 نفر درون دیوارهای سلول های تنگ و تاریک این مخروبه روز و شب می گذارنند. زندانیان این زندان سه ماه اول اقامت در این هتل را با زنجیر و قفل و بست دور مچ پاها می گذارنند. البته کسانی که حکم مرگ شان صادر شده باید تا زمان مرگ خود این قفل و بست را با خود بکشند.

3. کمپ 22، کره شمالی

کمپ 22، کره شمالی

اگر بخواهم صادق باشم باید اعتراف کنم که شرایط بسیاری از زندان های آسیا بد است. اما مقام اول بدترین زندان آسیا، می رسد به کمپ 22 در کره شمالی! این زندان در عین مخوف بودن خیلی هم غیرعادی است. چرا که 50000 زندانی این زندان به حبس ابد در آن محبوس هستند آن هم برای چه؟ انتقاد از دولت! بعید است کسی دوره محاکمه اش را تمام کند و از این زندان آزاد شود. این زندان عظیم 87 مایل مربع وسعت داشته و با نگهبانان مسلح و فنس های الکترونیکی احاطه شده است. مجرمان این زندان در دوران اقامت باید سخت کار کنند، غذا بسیار کم و خشونت هم بسیار زیاد است.

2. زندان دلفین سیاه، روسیه

زندان دلفین سیاه، روسیه

سیستم زندان های روسیه در دنیا به مخوف بودن معروف است. اما برخی از این زندان ها از بقیه هم بدتر هستند. در بین این بدترین ها هم زندانی است که از همه بدتر است و آن هم جایی نیست جر زندان دلفین سیاه در روسیه، مرز قزاقستان! خطرناک ترین مجرمان روسیه در این زندان نگه داری می شوند؛ از تروریست ها گرفته تا بچه بازها و آدم خواران! یکی از استراتژی های ماموران این زندان برای جلوگیری از فرار زندانیان استفاده از دستبند و چشم بند است. در واقع به محض ورود به زندان، به مجرمان دست بند و چشم بند زده می شود. در این زندان هیچ زمانی برای ورزش در هوای آزاد و غذاخوردن در سالن های غذاخوری نیست. در واقع زندانیان زندان دلفین سیاه باید تمام کارهایشان را درون سلول های خود انجام دهند. این زندان در شهر اورنبرگ ابلاست قرار دارد. شهری که درست روی مرز اروپا و آسیا است.

1. زندان لا سابانتا، ونزوئلا

زندان لا سابانتا، ونزوئلا

بر اساس گزارشات منتشر شده خطرناک ترین زندان دنیا لا سابانتا در ونزوئلا است. این زندان یکی از بی قانون ترین، پر جمعیت ترین و خشن ترین زندان های روی زمین است. لا ساباتا برای نگه داری از 700 نفر ساخته شده اما در حال حاضر 3700 نفر دوران حبس خود را در آن می گذارنند. این یعنی یک نگهبان به ازای 150 زندانی! کمبود نیروی نگهبان این زندان به علت کمبود شدید بودجه است. علاوه بر این کمبود نیروی نگهبان باعث شده زندان اکثر اوقات از کنترل خارج بوده و قوانین در آن قابل اجرا نباشند. بنابراین جای هیچ تعجبی نیست اگر بگویم به جای نگهبانان، این گنگ های مجرمین هستند که با خشونت در این مکان حکومت می کنند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.